شیشه سکوریت Security Glass

شیشه سکوریت (Security Glass) چیست؟

اگر می خواهید محل زندگی و کسب و کار خود را از شر سارقان، غارتگران، آشوبگران، طوفان ها و موارد دیگر در امان نگه دارید، باید بفکر نصب درب و پنجره آلومینیومی الیت که در آن شیشه سکوریت بکارگرفته شده، باشید. ما در این مقاله به تفصیل در مورد انواع شیشه های امنیتی و عکس شیشه های سکوریت نشکن و قیمت آنها توضیح داده ایم.

شیشه سکوریت چیست؟

شیشه های سکوریتی یا امنیتی بدلیل تولید در دماهای بالا (600 درجه سانتیگراد) 5 برابر بیشتر از شیشه های تک جداره معمولی در برابر ضربه از خود مقاومت نشان می دهند بطوریکه در صورت شکستن و پرت شدن و پرواز خرده شیشه ها بسمت افراد به تکه های کوچک ایمن و بی خطر تبدیل می شود.

روش ساخت شیشه سکوریت

برای تولید شیشه های امنیتی ( Security Glass ) ابتدا تا دمای 600 درجه سانتیگراد گرم می شود سپس بسرعت سرد می شود تا فشرده و جمع شود. بنابراین سطح آن قبل از هسته سرد می شود که موجب فشارهای دائمی در آن می شود. مناطق اطراف سطوح شیشه تحت تنش فشاری هستند در حالیکه هسته تحت تنش کششی است. مقاومت این نوع شیشه در برابر بارهای حرارتی و مکانیکی بیشتر از مقاومت شیشه بازپخت است. نتیجه این که ساختار آنها بسیار مقاوم تر از شیشه های معمولی است.

شیشه امنیتی یا شیشه سکوریت چیست؟

انواع شیشه های سکوریتی

1. شیشه حرارت دیده (شیشه معتدل)

این نوع شیشه سکوریتی (شیشه معتدل) که برای افزایش مقاومت، تحت فشارهای شیمیایی و حرارتی قرار می گیرد و در حین شکست با تبدیل خرده های تیز شیشه به قطعات دانه ای کوچک بی ضرر، ایمنی محیط کار را افزایش می دهد. تصویر زیر مجهز به شیشه معتدل می باشد که در معرض حمله فیزیکی پایداری کمی دارد اما در صورت شکسته شدن به سختی می توان برش داد.

شیشه سکوریت حرارت دیده و مقاوم در برابر ضربه

موارد استفاده:
مناطقی که دچار حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل، طوفان و… می شوند و وسایل نقلیه.
مزایا:
ارزان قیمت، نصب سریع و آسان، مقاوم تر از شیشه شناور استاندارد، در صورت شکستگی گسترده ضرری ندارد (از لحاظ پرت شدن خرده ریزها).
معایب:
شیشه معتدل یک شیشه امنیتی واقعی نیست، زیرا مقاومت به ضربه بالایی ندارد و تقریبا براحتی می شکند.

2. شیشه لمینت شده (چند لایه)

این شیشه سکوریت را به ساندویج شیشه ای تشبیه می کنند زیرا بین دو یا چند شیشه ساخته می شود که میان یک لایه وینیل قرار دارد ( مانند شیشه جلو خودرو). از انجایی این لایه ها تمایل دارند در کنار هم بمانند، در صورت شکسته شدن یکی از شیشه ها، لایه میان ساندویچ به آن یکپارچگی ساختاری میدهد و مقاومت به شکسته شدن را افزایش می دهد. زمانی که شیشه لمینت به ضخامت مشخصی برسد (تقریبا 5 سانتی متر یا بیشتر)، ضد گلوله می شود و استانداردهای ضد گلوله UL752 را تا سطح 8 (بالاترین حد ممکن) پاس می کند. تصویر زیر شیشه لمینت شده است که ضد گلوله می باشد.

شیشه محافظ لمینت شده (سکوریت چند لایه)

موارد استفاده:
بانک ها، مدارس، آکواریوم، ساختمان های خرده فروشی (درب و پنجره آلومینیومی الیت)، مناطق زلزله خیز، وسایل نقلیه.
مزایا:
مقاومت بالا (در برابر گلوله و انفجار)، مانع عبور 99 درصد از انتقال نور UV، مقاوم در برابر صوت و مناسب برای مکان های مهم (مقاوم در برابر سرقت).
معایب:
گران قیمت، با وجود مقاومت بالا اما براحتی ترک می خورد.

 

شکستن شیشه لمینت شده - شکستن شیشه معتدل

تصویر سمت راست شکستن شیشه لمینت شده و تصویر سمت چپ شکستن شیشه معتدل را نشان می دهد.

 

گزینه های جایگزین شیشه سکوریت

1. فیلم های امنیتی: استفاده از یک لایه چسبنده از مواد پلی استری جهت افزایش مقاومت به شکست شیشه است. در سال های اخیر بدلیل مقرون بصرفه بودن و ایمنی محبوب شده اند اما نمی توان آنها را ضد گلوله دانشت.
2. اکریلیک: از یک ورق پلاستیک با ضخامت 1 تا 1 اینچ ساخته شده است. مناسب برای بانک ها و ساختمان های تجاری می باشد.
3. پلی کربنات: با مقاومت بیشتر از 300 برابر ضربه استاندارد شیشه شناور، قوی ترین گزینه امنیتی غیرشیشه ای موجود در بازار می باشد. دارای مقاومت به ضربه بالا، ایجاد خراش براحتی و نیاز به پوشش سطحی داد.

 

انواع شیشه سکوریت از نظر طیف رنگی

سکوریت رفلکس طلایی

برنز

مسی

ساده

شیشه سکوریت دودی

مشجر

کریستال

سبز

آبی

 

قیمت شیشه های سکوریت

درب و پنجره آلومینیومی الیت با شیشه های مقاوم در رنگ های مختلف (سفید، سبز، آبی، یخی، برفی و…) وجود دارند قیمت آن ها به ابعاد و مساحت مد نظر بستگی دارد. لازم به ذکر است که بجز قیمت شیشه سکوریت هزینه های پنهانی مانند نصب و کرایه حمل موثر است. قیمت نصب شیشه های سکوریت باتوجه به بزرگ یا کوچک بودن پروژه متفاوت است و توسط کارشناسان الیت تعیین می شود.

عوامل موثر در قیمت شیشه سیکوریت

1. طرح های زیبا: روش سند بلاست طرح های زیبا بر روی شیشه های سکوریتی ایجاد می کند که سبب افزایش ظرافت و شکیل شدن درب و پنجره آلومینیومی الیت می شود زیرا در آن از شیشه های طرحدار استفاده می شود.
2. ضخامت : هر چه ضخامت شیشه بیشتر باشد تبعا قیمت نهایی آن نیز افزایش می یابد.
3. کیفیت مواد بکار برده شده: بطور مستقیم در طول عمر و کارکرد قطعه نقش مهم دارد.
4. ابعاد و شکل: بطور مستقیم مساحت و شکل (منتظم مانند مربعی شکل یا غیرمنتظم) در قیمت نهایی شیشه سکوریت موثر است.

قیمت شیشه های سکوریت - هزینه شیشه سکوریتی

 کاربردهای شیشه سکوریت

شیشه سکوریت در صنایع ساختمانی

استفاده از شیشه معمولی به دلیل اصول ایمنی، در ساختمان ممنوع است. ولی شیشه سکوریت را می توان در قسمت هایی از ساختمان از جمله درب و پنجره دوجداره، نرده و محافظ، نمای بیرونی ساختمان و پارتیشن های داخلی بکار برد.

نمای شیشه ای

در ساخت نمای شیشه ای خارجی ساختمان از نوع سکوریت استفاده میشود. شیشه های میرال در مقابل طوفان، حرارت بالا، سرمای هوا مقاوم هستند. به کار بردن آن ها علاوه بر زیبایی، استحکام را نیز به همراه دارد.

پنجره ساختمان

جهت بالا بردن ضریب امنیت از شیشه های سکوریتی میتوان در پنجره های ثایت و متحرک استفاده نمود.

محافظ و نرده شیشه ای

کاربرد شیشه های نشکن در راه پله و بالکن ها جهت جلوگیری از سقوط اشیاء و افراد است. جهت نصب نرده های شیشه ای و حتی پله ها از شیشه سکریت مستحکم استفاده میکنیم.

درب شیشه ای

درب شیشه ای لمینت و سکوریت علاوه بر زیبایی، مقاومت بسیار بالایی دارند به همین دلیل جایگزین جدیدی برای درهای قدیمی هستند. درب کشویی و لولایی از انواع درب های شیشه ای هستند. این درب ها به شکل فریم دار (همراه با یراق آلات مینیمال) و فریم لس (تمام شیشه) قابلیت اجرا و نصب دارند. کاربرد آنها در درب حمام، اتاق ها و… است که در ویلا، اداره و منازل استفاده میگردد.

8-دیوار داخلی و پارتیشن شیشه ای

از پارتیشن شیشه ای و شیشه های سکوریت بدلیل مقاومت در برابر ضربه و تنوع رنگ و طرح در جداسازی فضای داخلی ساختمان استفاده میشود. از آنها برای پارتیشن بندی خانه ها و دیوار حمام و … استفاده میشود.

استفاده در لوازم منزل

شیشه سکوریت در برابر حرارت و ضربات مقاوم تر هستند به این دلیل استفاده از شیشه های سکوریت یا میرال در لوازم خانه بیش از پیش کاربرد پیدا کرده اند. درب مایکرو ویو، ظروف پیرکس و … از جنس شیشه سکوریت هستند. از شیشه های نشکن در ساخت انواع میز و وسایل طراحی داخلی خانه نیز بدلیل زیباییو استحکام بالاتر از شیشه معمولی استفاده میشود.

شیشه سکوریت در صنعت خودروسازی

از شیشه سکوریت در صنعت تولید خودرو و شیشه های جلو و کناری سرنشین استفاده می شود. شیشه های لمینت در صورت تصادف خورد نمیشوند و جان راننده و سرنشینان را در مقابل خرده شیشه حفظ میکنند.

شیشه نشکن خودرو - شیشه لمینت ماشین - سکوریت

 

بهترین کیفیت شیشه محافظ یا سکوریت

1. شیشه باکیفیت باید استاندارد ایران داشته باشد.
2. زمانی که از جلو به شیشه نگاه میکنید سطح آن باید صاف باشد.
3. لب پری ها در جاسازی ها و برش ها زیاد نباشد.
4. تاب سطح آن کم باشد.
5. بکار بردن دیاموند براق در لبه ها.
6. زمانی که شیشه می شکند به خرده های ریزتری تبدیل شود.

برای کسب و کار من چه نوع شیشه سکوریتی بهترین است؟

اگر مکان حفاظتی شما داخل باشد بهتر از پلاستیک های ضد گلوله مانند اکریلیک استفاده کنید و در صورتی که مکان حفاظتی شما ویترین فروشگاه و درب های ورودی و خروجی است بهتر از درب و پنجره آلومینیومی الیت مجهز به شیشه های امنیتی معتدل و لمینت شده ( چندلایه ) استفاده کنید.

آیا امکان استفاده از شیشه های امنیتی در پنجره های آلومینیومی است؟

بله ما در شرکت تولیدی درب و پنجره های آلومینیومی الیت توانایی استفاده از شیشه های سکوریت را در قاب آلومینیومی مستحکم داریم. پروفیل های الومینیوم دارای استحکام کافی در این زمینه هستند و توانایی افزایش امنیت را دارند.

 

نتیجه گیری:
برای محافظت از وسایل گران قیمت و مکان های مهم استفاده از درب و پنجره آلومینیومی الیت با شیشه های سکوریتی امری ضروری است. در پایان پاسخ به این سوال که، آیا کسب و کار شما از مردم یا محصولات محافظت می کند؟ کمک بسزایی برای جلوگیری از خسارت های جانی و مالی می کند چرا که یک مجرم، ارزش استفاده از شیشه های مقاوم سکوریتی را نشان می دهد.

4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

عنوان های این صفحه