نمای رومی ساختمان

نما رومی، طراحی و اجرای نمای طرح رومی ساختمان

نما رومی یکی از متداول ترین و محبوب ترین سبک های طراحی نمای ساختمان در ایران است. امروزه به طراحی نمای بیرونی ساختمان بیشتر از گذشته اهمیت میدهند. یکی از بهترین سبک های طراحی کلاسیک در نمای ساختمان ها، نمای رومی است.

نما رومی 

نمای رومی سبکی خاص از معماری کلاسیک سرزمین باستانی روم است. اجرای نما رومی دارای پیچیدگی های زیادی می باشد که ظاهری لوکس به ساختمان می بخشد. این سبک از معماری به لحاظ قیمت به دلیل طراحی و کار بسیار زیاد و زمان بر بودن آن سبکی گران قیمت به حساب می آید. نمای ظاهری و بیرونی هر ساختمان از مهمترین اجزای آن به حساب می آید. در واقع زمانی که عابران از کنار این ساختمان ها عبور می کند، اولین چیزی که آن ها را به شگفتی وا می دارد، به نوعی احساس عظمت، شکوه و قدرت ساختمان دارای نمای رومی است که از طریق نمای ساختمان به آن ها القا می شود. به عبارت دیگر معماری رومی تصویری لوکس و با شکوه به یک ساختمان می بخشد. چیزی که بر محبوبیت این سبک معماری در میان ایرانیان افزوده است این است که می توان با ترکیب عناصر دو سبک معماری روم باستان و ایران باستان، جلوه ای خاص به ساختمان ها بخشید.

نما رومی چیست؟

 

ویژگی های نما رومی

از مهمترین ویژگی های نماهای رومی که باعث ارزنده بودن این سبک معماری می گردد استفاده از عناصری است که عبارتند از: ستون، سرستون و پاستون، نرده سنگی، مجسمه، گلدان، آبنما، کتیبه سنگی، قاب در و پنجره هلالی، نمای سنگ دور پنجره و انواع قوس های سنگی، سردری های لوکس، دستک، براکت و گل های سنگی، انواع قاب های مختلف و استفاده از سنگ تراورتن. البته امکان استفاده از سنگ های مرمریت و مرمر هم در طراحی نمای رومی وجود دارد ولی این کار باعث افزایش قیمت بسیار زیاد اجرای چنین طرح هایی می گردد، به همین دلیل است که در اکثر ساختمان های دارای معماری رومی از سنگ تراورتن استفاده شده است.

ابزار و احجام سنگی هنر تولید سازه های سنگی مانند مجسمه، ستون، سرستون، ابنما و … می باشد که تاریخچه آن به گذشته های بسیار دور باز می گردد. به هنر تولید ابزار و احجام سنگی حجم سازی نیز گفته می شود. سنگ ماده اولیه این هنر است. ابزار و احجام سنگی به اشکال متنوع حیوانات، انسان و فرشته تولید می شوند.

-

المان های رایج بکار برده شده در نما رومی در ایران

ستون‌های کوتاه تزئینی
استفاده از ستون‌های با سطح مقطع دایره به‌جای چندضلعی
سرستون‌ها و کله‌ گاوی‌ها
انواع کتیبه، گلویی‌ها، هلال، قاب پنجره
قوس‌های بزرگ همراه با نقشه‌های ظریف برجسته
علاوه بر این بسیاری از ستون های کار شده در نما کاذب هستند و صرفا کاربرد تزئینی دارند.

-

مصالح نما رومی

امروزه در بیشتر نما‌های رومی از سنگ تراورتن استفاده می شود. کیفیت و دوام خوب و فراوانی معادن تراورتن در ایران باعث کاهش قیمت این سنگ در بازار مصالح شده است. سیمان سفید نیز در اجرای نمای رومی به کار می ‌رود. اگرچه اجرای نمای سیمانی برای ساختمان ها نیاز به مهارت زیادی دارد، اما به دلیل هزینه کمتر سیمان نسبت به سنگ و کاهش قابل توجه هزینه تمام شده ، سازندگان را به این سمت سوق داده است.

نور پردازی نما رومی در شب

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

عنوان های این صفحه