نمای سنگ دور پنجره

نمای سنگ دور پنجره

متریال مورد استفاده در نمای هر ساختمان و نمای سنگ دور پنجره با توجه به موارد مختلف مانند اقلیم، سبک دکوراسیون، سلیقه کارفرما و بودجه طراحی و اجرا متفاوت است. یکی از مصالح پرکاربرد در طراحی و اجرای نمای دور پنجره و درب ها، سنگ است. از انواع سنگ ها در فضاهای بیرونی مثل سنگ دور پنجره به کار برده می‌شود.

در ساختمان‌سازی و همچنین در نمای ساختمان و قاب دور درب و پنجره از سنگ استفاده‌های بسیاری می‌شود. این متریال ظاهری لوکس به ساختمان می‌دهد؛ خصوصا اگر با نورپردازی درست نما همراه باشد، جلوه بیشتری خواهد داشت.همچنین بطور ویژه نور پردازی دور پنجره ها زیبایی خاصی به نمای ساختمان شما میبخشد.

در نمای هر ساختمانی، قسمت‌هایی که اطراف پنجره وجود دارند به اندازه‌ای پر اهمیت هستند که می‌توانند ظاهر نمای بیرونی را کاملا تغییر دهند. جهت استفاده از سنگ برای دور پنجره نیز موارد مهمی دخیل هستند که اطلاع از آنها می‌تواند جلوه بهتری به نمای ساختمان ببخشد.

سنگ دور پنجره برای نمای رومی و کلاسیک

زمانی که طراحی نمای رومی و کلاسیک را نگاه کنید، جزییات زیادی را می‌بینید که این موارد باعث زیبایی و یا زشتی آن نما میشود. استفاده از ستون و مجسمه های سنگیدر نمای رومی خصوصا در ورودی های ساختمان عظمت بیشتری به این نما میبخشند. این نکته را برای طراحی و اجرای سنگ در قسمت دور پنجره در نظر بگیرید که اطراف پنجره نیاز به تزیینات دارد یا یک قاب ساده برای آن کافی است.

نحوه اتصال سنگ به قاب پنجره باید مورد توجه قرار گیرد تا مشکلات جداشدن یا شکستگی ایجاد نگردد. در نتیجه برای نگهداری و حفاظت بهتر سنگ، توصیه می‌شود قابی سنگی و محکم دور پنجره برای این منظور در نظر گرفته شود.

یکی از سنگ‌های پرکاربرد در نماهای ساختمانی ، سنگ تراورتن است. بافت متخلخل این سنگ چسبندگی و نفوذ ملات به بافت اصلی را ممکن می‌سازد، در نتیجه مشکلات جدا شدن سنگ از نما را به وجود نمی‌آورد.

از آنجایی که وزن سنگ تراورتن بالاست، برای اجرا و نصب آن دور پنجره باید نکات ایمنی را رعایت کرد. در نصب سنگ دور پنجره باید بستر و سنگ هر دو خشک باشند.

مدل های قاب سنگی دور پنجره - سنگ دور پنجره برای نمای رومی و کلاسیک

مدل های قاب سنگی دور پنجره

برای نمای سنگی دور پنجره و درب طرح های متنوعی وجود دارد که بر اساس نوع طراحی نما و سلیقه کارفرما و طراح متفاوت خواهد بود. نمای سنگی کلاسیک دور پنجره و قاب دور پنجره نمای ساختمان مدل های مختلفی دارند که اختصارا معرفی خواهیم کرد.

قاب ساده دور پنجره

در قاب های معمولی یک قاب سنگی معمولا باریک دور پنجره روی نما کار میشود و گاهی به صورت دولایه که عمق‌های مختلفی دارند، اجرا میشود. مدل دور پنجره نمای سنگ ساده، سادگی بیشتری را به وجود می‌آورد و می‌تواند برای نماهای کم‌ تزیینات‌ به کار برده شود.

برجستگی‌های ستون مانند اطراف پنجره

در بعضی از نماها، پنجره به عنوان عنصر اصلی هدف طراحی قرار می‌گیرند و تمرکز بیشتری برای طراحی اطراف پنجره ها میشود. ستون‌های نما به کناره‌های پنجره هدایت می‌شوند تا جلوه بصری نما افزایش یابد.

مجسمه‌های سنگی دور قاب پنجره

تعدادی از نماهای سنگی و نماهای رومی از مجسمه های یونانی برای طراحی و اجرای نما استفاده میشود. گاها این مجسمه ها را در طبقه بالایی و گاهی نیز در همه طبقات ساختمان مشاهده کنید و گاهی نیز در همه طبقات تکرار می‌شوند. به غیر از استفاده این عناصر در ورودی ساختمان، گاهی این المان‌های برجسته به اطراف پنجره‌ها منتقل می‌شوند تا حتی از دور هم جلوه بیشتری داشته باشند.

نرده‌های سنگی دور پنجره

در تعدادی از ساختمان‌ها برای حفظ امنیت و افزایش جلوه نما رومی، نرده‌ یا صراحی روبروی پنجره نصب می‌شوند. این نرده‌های سنگی به نوعی از طراحی برای دور پنجره تبدیل شده است.

تزیینات و جزییات هنری برای پنجره

برخی تزیینات باکس سنگی نما را در قاب‌های پنجره برای سبک کلاسیک و رومی اجرا می کنند.

 

برای طراحی و اجرای نمای ساختمان خود و استعلام قیمت قاب دور پنجره، می‌توانید از شرکت معماری الیت مشاوره بگیرید.  02179481

4.1/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 9 =

عنوان های این صفحه