رگلاژ پنجره دوجداره - تنظیم درب و پنجره

رگلاژ پنجره دوجداره و تنظیم درب

رگلاژ کردن پنجره امری بسیار ضروری است. رگلاژ نکردن پنجره همانند این است که شما دارید از یک پنجره معمولی استفاده می‌کنید و فقط ظاهر یک پنجره دوجداره در منزل شما وجود دارد، که هیچ نقش مفیدی نخواهد داشت. اگر پنجره دو جداره به درستی رگلاژ نشود، مشکلاتی از قبیل باز و بست شدن سخت پنجره، عدم حرکت روان دستگیره، فاصله افتادن بین لنگه بازشو و فریم، خراب شدن پنجره و فریم آن و… پیش می‌آید که هم باعث ایجاد هزینه برای صاحب آن می‌شود و هم در طولانی مدت فاصله دو قسمت پنجره زیاد می­گردد. بنابرانی دیگر نمی‌توان به درستی از آن استفاده کرد. به همین دلیل رگلاژ پنجره‌های دوجداره باید زود به زود انجام شود و هر چند وقت یکبار آن‌ها را چک کرد، که کاملا روان باشند و فاصله‌ای بین درزهایشان وجود نداشته باشد. پنجره‌های دو جداره برای جلوگیری از نفوذ گرد وغبار و صدا باید به طور کامل بسته و کیپ شوند. عایق بودن آن‌ها نیاز به بررسی و دقت در نصب و استفاده را دارد. اگر این پنجره‌ها به درستی رگلاژ نشده باشند، به طور کامل بسته نمی‌شوند و به خوبی عمل نمی‌کنند.

پنجره از چه نقاطی رگلاژ می‌ شود؟

پنجره‌ها از نقاط مختلفی رگلاژ می‌شوند، مانند: فریم لنگه بازشو، شیشه پنجره و یراق که از قسمت یراق برای تمامی پنجره‌ها یکسان نیست و تفاوت‌هایی در این میان وجود دارد. اینکه از چه نقطه‌ای رگلاژ انجام شود تا راحت‌تر باشد و بازده بهتری داشته باشد، توسط یک فرد ماهر می تواد تشخیص داده شده و انجام شود.

توسط هر یک از قسمت‌هایی که بیان شد، این کار انجام می‌شود؛ ولی اگر نصب پنجره از ابتدا توسط یک فرد باتجربه و متخصص صورت گیرد تا مدت زیادی نیاز به رگلاژ نیست. نصب اشتباه این پنجره‌ها باعث می‌شود که درزی بین محل بسته شدن پنجره به وجود آید تا به طور کامل بسته نشود و نقش خود را به درستی ایفا نکند.

چرا پنجره را رگلاژ کنیم؟

پنجره‌های دوجداره کیفیت بسیار خوبی دارند و به عنوان یک عایق حرارتی و سرمایش در فصل‌های مختلف سال عمل می‌کنند و باعث می‌شوند که از هدر رفتن انرژی جلوگیری شود. همچنین از انتقال سر و صداهای زیادی که در داخل یا خارج از ساختمان است، جلوگیری می‌کند. این پنجره‌های دوجداره برای بسیاری از منازل نوساز استفاده می‌شوند و موجب رضایت همگان قرار گرفته‌اند؛ زیرا باعث می‌شوند بتوانید به راحتی در منزل استراحت کنید و سر و صداهای اطراف شما را آزار ندهند. همچنین می‌توانید با استفاده از این پنجره‌ها در مصرف انرژی‌های سرمایی و گرمایی صرفه جویی کنید.

اگر این پنجره‌ها به درستی نصب شوند تا حدود یک سال و نیم نیازی به رگلاژ ندارند. در تولید پنجره دوجداره نباید فاصله‌ای بین لنگه بازشو و درب وجود داشته باشد و اگر به هر دلیلی این مشکل پیش آید باید آن را حل کرد. رگلاژ کردن پنجره و رگلاژ پنجره دوجداره تک حالته به همین دلیل اتفاق می‌افتد، تا پنجره به طول کامل کیپ شود و حتی گرد و غبار به داخل منزل نفوذ نکند.

چگونه رگلاژ انجام می ‌شود؟

برای شروع کار ابتدا باید کاور لولا خارج شود؛ سپس باید پنجره باز شود و توسط آچار آلن، کاور را آزاد و جابجا کرد. برای حرکت در محور افقی با باز و بسته کردن پیچ رگلاژی یا پیچ رگلاژ پنجره دوجداره، لنگه بازشو درب به راحتی حرکت می‌کند. پیچ را تا زمانی حرکت می‌دهند که درب کاملا بسته شود و هیچ فضای بازی بین آن باقی نماند.

برای رگلاژ عمودی پیچ بالای پنجره باز می‌شود و آن را حرکت می‌دهند تا زمانی که پس از بسته شدن درب، انطباق کامل صورت گیرد و هیچ فاصله‌ای بین بازشو و فریم وجود نداشته باشد. پیچ عمودی را حرکت می‌دهند و پنجره به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند تا جایی که دقیقا در محل مناسب خود قرار گیرد و دیگر نباید پیچ را سفت یا شل کرد. به این ترتیب میتوان افتادگی درب را نیز اصلاح کرد و رفع افتادگی پنجره دوجداره را هم انجام داد.

در برخی پنجره‌ها که بیشتر نمونه‌ دو حالته آن‌ها این گونه هستند از لولا برای تنظیم شدن درب‌ها استفاده می‌شود که برای رگلاژ هم لولاها را مورد بررسی قرار می‌دهند. با حرکت لولاها حرکت درب دو جداره بررسی می‌شود و هر زمان که در قسمت مناسب خود جای گرفت و درب به طور کامل بسته شد تنظیم می‌شوند.

هزینه رگلاژ پنجره دوجداره

شرکت الیت رگلاژ پنجره دوجداره را به بهترین نحو انجام می‌دهد و انواع پنجر‌ه‌ها توسط شرکت الیت ساخته و نصب می‌شوند. قیمت تنظیم پنجره و رگلاژ نمودن آنها بسته به اندازه و حجم کار متفاوت است که میتوانی با تماس با کارشناسان ما با شماره 02179481 هزینه رگلاژ را استعلام بگیرید.

هزینه رگلاژ پنجره دوجداره - پیچ رگلاژ پنجره دوجداره

سخن پایانی

پنجره انواع مختلفی دارد و یکی از مهم‌ترین بخش‌های ساختمان محسوب می‌شود؛ زیرا هم می‌تواند موجب تهویه مناسب ساختمان شود و هم در راستای هدر نرفتن انرژی نقش مهمی داشته باشد. در قدیم از پنجره‌های ساده برای ساختمان‌سازی استفاده می‌شد و در ساختمان‌های مسکونی و تجاری آن‌ها را نصب می‌کردند اما امروزه پنجره‌های دوجداره جای پنجره‌های معمولی را گرفته‌اند و نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. این پنجره‌ها به عنوان یک عایق صوتی برای محل‌های پر رفت ‌و آمد مناسب هستند و می‌توانند باعث آرامش انسان شوند. صداگیری پنجره دوجداره و هواگیری پنجره دوجداره نیز امری ضروری است.

2.5/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 9 =

عنوان های این صفحه