نمای کامپوزیت آلومینیومی

نمای کامپوزیت ساختمان + قیمت طراحی و اجرای کامپوزیت نما و نما آلومینیومی

نمای کامپوزیتی از جنس ورق آلومینیوم است که به صورت پنل‌های مشخص با ابعادی که توسط طراح تعیین می‌شود، بر روی دیوار بیرونی ساختمان نصب می‌شود. نام این نماها از نظر تخصصی، اصطلاحا نمای کامپوزیت است.

سازندگان و پیمانکاران ساختمان، برای نماسازی ساختمان‌ها، محدود به استفاده از مصالحی مانند آجر، سنگ یا سیمان نیستند. مصالح متنوعی برای نمای ساختمان قابل استفاده است. یکی از نماهای پر کاربرد در نمای ساختمان‌های مدرن و امروزی، نمای آلومینیومی  یا کامپوزیت نما است.

نما کامپوزیت

نمای کامپوزیت آلومینیومی برای اولین بار در کشور آلمان ابداع و تولید شد، اما به دلیل نداشتن کیفیت مناسب در آن زمان و وجود محدودیت در طراحی و اجرای نما، مورد استقبال قرار نگرفت. کم کم با پیشرفت تکنولوژی در معماری، استفاده از نمای کامپوزیت آلومینیومی مورد توجه طراحان و معماران ساختمانی قرار گرفت.

ورق کامپوزیت آلومینیوم از سه لایه تشکیل شده است. این لایه‌ها شامل دو لایه ورق از جنس آلومینیوم به ضخامت ۳ تا ۵/۰ میلی متر و یک لایه از مواد پلی اتیلنی به ضخامت ۳ الی ۵ میلی متر هستند. لایه خارجی این نما دارای یک پوشش آستر اپوکسی رزین و یک لایه PVDF به منظور تثبیت رنگ است. بر روی سطح ورق کامپوزیت آلومینیوم نیز لایه فیلم برای محافظت قرار گرفته است.

ورق کامپوزیت آلومینیوم با توجه به ضخامت، نوع آلیاژ آلومینیومی لایه‌ها، نوع رنگ به کار رفته در پوسته بیرونی و نوع مواد به کار رفته در لایه میانی، تنوع وسیعی را به این ورق‌ها می‌دهد. البته جالب است بدانید، که هر کدام از انواع ورقه‌های کامپوزیتی، کیفیت و کاربرد مشخصی را دارا هستند.

در مقاله انواع نمای ساختمان میتوانید نماهای مختلف ساختمانی را مشاهده کنید.

 

جهت مشاوره رایگان برای طراحی نمای کامپوزیت و اجرای نما کامپزیت با کارشناسان الیت تماس بگیرید. 02179481

نمای کامپوزیت چیست؟

 

مزایای نمای کامپوزیت آلومینیومی

ورقه‌های آلومینیوم کامپوزیت، بدلیل دارا بودن فواید و مزیت‌های بسیار در نمای ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. نمای کار شده با ورق آلومینیوم کامپوزیت در نماسازی مدرن، همواره مورد توجه معماران و طراحان قرار گرفته است.

مزیت های نمای کامپوزیتی ساختمان چیست؟

 •  وزن کم و سبکی
 • ایجاد ظاهر مدرن و زیبا و تنوع رنگی بسیار
 • مقاومت بالا در برابر آتشسوزی
 • عایق صوتی مناسب
 • دوام و طول عمر بالا
 • خاصیت غیرمغناطیسی و غیرخورندگی در برابر رطوبت و …
 • پایداری در برابر شرایط محیطی مانند نور خورشید و رطوبت و گرما سرما
 • آب‌بندی مناسب جهت هدایت و خروج آب باران بدون نفوذ به زیر نما
 • قابلیت شستشوی راحت
 • حمل و نقل آسان و نصب و مونتاژ سریع
 • تنوع رنگ
 • ایجاد طرح‌های متنوع حتی در سطوح دشوار مانند قوس‌ها

فواید استفاده از نمای آلومینیومی چیست؟

کامپوزیت آلومینیومی در مقابل تغییرات دما مقاوم است. این نوع کامپوزیت با توجه به خصوصیات منحصر به فردی که دارد، می‌تواند در مقابل تغییرات دما از منفی ۵۰ درجه سانتی گراد تا ۸۰ درجه سانتی گراد بدون هیچ گونه تغییری در کیفیت، مقاومت داشته باشد.این لایه نما عایق رطوبتی نیز هستند. در نماهای کامپیوزیتی با ایجاد فضایی مابین ورق‌های آلومینیومی و دیواره ساختمان، نوعی عایق حرارتی، صوتی و رطوبتی ایجاد می‌شود. می‌توان گفت که با ایجاد امکان برقراری جریان هوا در پشت پانل‌های مرکب، حرارت موجود در محیط به داخل ساختمان نفوذ نمی‌کند. بنابراین کامپوزیت‌ها به عنوان نوعی عایق حرارتی نیز مورد توجه واقع می‌شوند.

استفاده از نمای کامپوزیت آلومینیومی فواید دیگری نیز دارد. نصب این نوع نما بسیار آسان و سریع است. این نما همچنین دارای تنوع رنگ بسیار زیادی است. امکان انواع خم کاری، سوراخ کاری و برش بر روی کامپوزیت‌های آلومینیومی وجود دارد.

حمل و نقل کامپوزیت‌های آلومینیومی به دلیل وزن سبکی که دارند، بسیار آسان است. همچنین ایجاد نماهای متنوع به دلیل داشتن قابلیت تغییر زیاد با استفاده از کامپوزیت آلومینیوم ممکن است. این نماها نسبت به سایر مصالح ساختمانی وزن بسیار کمی دارند و قابل شستشو هستند، همچنین ابعاد متنوعی دارند و در برابر زلزله و آتش سوزی مقاوم هستند.

از دیگر ویژگی‌های نمای کامپوزیت آلومینیومی، داشتن امکان آب بندی آن‌ها است. آب بندی نما به گونه‌ای ایجاد می‌شود، که امکان نفوذ آب به زیر نما وجود نداشته باشد. آب ناشی از باران و برف پس از هدایت به شیارهای تعبیه شده از محل معینی خارج شوند. همچنین این ورقه‌ها در مقابل خوردگی ناشی از آب و هوا و باران‌های اسیدی کاملا مقاوم هستند. عوامل جوی هیچ گونه تاثیری بر زیبایی و کیفیت نما نخواهد گذاشت.

معایب نما کامپوزیت

 • هزینه اجرای بالا
 • مقاومت پایین در برابر باد و طوفان
 • مقاومت کم در برابر ضربه و تغییر شکل سریع
 • شکاف بین دیوار و نمای بیرونی

استفاده از نمای کامپوزیت آلومینیومی چه معایبی دارد؟

استفاده از نمای کامپوزیت، معمولا از نظر اقتصادی، نمایی به صرفه شناخته نمی‌شود، زیرا در زمان اجرای آن بر روی نما، نیاز به ایجاد زیرساخت خاصی وجود دارد. هنگام نصب نمای کامپوزیت آلومینیومی، علاوه بر اجرای شاسی در زیر کار،باید ورق آلومینیوم و لایه میانی از جنس مواد پلی اتیلین نصب شود. به همین دلیل و با توجه به همین توضیحات، قیمت تمام شده آن بالا می‌رود و برای ساختمان‌های اقتصادی به صرفه نیست.

با توجه به ضخامت بسیار کم ورقه‌های آلومینیومی، نمای کامپوزیت در برابر شرایط جوی بسیار نامطلوبی مانند باد و طوفان، شکل اولیه خود را از دست می‌دهد و پس ازگذشت زمان تغییر شکل پیدا می‌کند. به همین دلیل گفته می‌شود، که این نما از دوام و استقامت خوبی برای استفاده در ساختمان‌های بسیار بلند، برخوردار نیست.

همچنین جرم پذیری نمای کامپوزیت نسبتا بالا است. دلیل این اتفاق، آن است، که این نما از فلز آلومینیوم با رنگ کوره‌ای ساخته شده و همین امر به دلیل جذب ذرات معلق موجود در هوا، یکی از ایرادات وارده تعریف شده است.

نا گفته نماند که در خارج از ایران، این نما با رنگ استاتیک تولید می‌شود و به همین دلیل خاصیتی پیدا می‌کند، که دیگر ذرات معلق در هوا را جذب نمی‌کند. البته این شیوه رنگ آمیزی هزینه زیادی در ایران دارد و به دلیل مقرون به صرفه نبود، مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

اجزای نمای کامپوزیت

 • ورق آلومینیومی
 • لایه رنگ پلی استر
 • چسب
 • لایه پلی اتیلن
 • رنگ نانو
 • پوشش محافظ

ورق کامپوزیت - اجزای نمای کامپوزیت چند لایه

نمای کامپوزیت طرح سنگ، نمای کامپوزیت رومی و نمای کامپوزیت آجری از جمله طرح های ظاهری این ورق هستند. همچنین امروزه کاربرد و استفاده از نماهای سرامیکی ساختمان نیز بیش از پیش شده است.

کامپوزیت آلومینیوم به چند دسته تقسیم می‌شود؟

ورق‌های کامپوزیت آلومینیومی، بر خلاف مصالح ساختمانی موجود، از نظر زمان نصب سریع و نوع کاربری و محل نصب‌شان، دارای گستره وسیعی از انتخاب‌ها برای مصرف کننده هستند. ورقه‌های کامپوزیتی از نظر کاربردی، انواع مختلفی دارند. آلیاژ آلومینیومی این ورق‌ها متفاوت هستند. همچنین لایه میانی آن‌ها که از جنس پلی اتیلن است، با یکدیگر تفاوت دارند. ضخامت لایه آلومینیومی در ورق‌های کامپوزیتی نیز ممکن است متفاوت باشد. پوشش سطح ورقه کامپوزیتی، طرح‌ها، رنگ‌ها و انواع آلومینیومی کامپوزیت بر حسب پوشش سطح ورقه‌ها نیز انواع مختلفی دارند و با یکدیگر تفاوت هستند.

ورقه‌های کامپوزیت آلومینیوم بدون لایه محافظ

از نظر تکنولوژی اجرای رنگ بر روی لایه آلومینیومی نیز تقسیم بندی می‌شوند. برخی از انواع آن‌ها بدون هر گونه لایه محافظ بر روی آلومینیوم‌شان برای نما نصب و اجرا می‌شوند. این نوع ورقه‌ها در مقابل شرایط جوی، اسیدی یا قلیایی بسیار آسیب‌پذیر خواهند شد و هیچ گونه  تضمینی برای حفظ کیفیت آن‌ها در نمای خارجی ساختمان وجود ندارد. استفاده از این گونه کامپوزیت‌ها برای نمای بیرونی ساختمان ممنوع است، اما می‌توان برای دکوراسیون داخلی از آن‌ها استفاده کرد. این دسته کامپوزیت‌های آلومینیومی، اتفاقا برای نمای داخلی مناسب و به صرفه هستند.

ورقه‌های کامپوزیت آلومینیومی با پوشش محافظ PVDF

دومین دسته از ورقه‌های کامپوزیت آلومینیومی از نظر اجرای رنگ، انواعی هستند که دارای پوشش محافظ PVDF هستند. این پوشش با نام پلی وینیل دین فلوراید، نوعی رزین خاص به شمار می‌رود، که تولید کننده آن شرکت PPG بوده است.

این رزین به دلیل وجود لایه پلیمری و همچنین عنصر فلوئور باعث محافظت رنگ سطح ورق و دوام و پایداری آن در مقابل شرایط نامساعد جوی، اشعه ماورای بنفش و شرایط اسیدی و قلیایی به طور کاملاً قابل اعتماد می‌شود. ماندگاری کیفیت ورقه‌ها را حداقل تا ۲۰ سال تضمین می‌کند.

رنگی که با این رزین روی سطح ورق اجرا می‌شود، به طور مستقیم بر روی آلومینیوم اجرا نمی‌شود. قبل از زدن رنگ روی آلومینیوم، یک لایه رنگ آستر از نوع پلی اورتان بر روی ورقه اجرا و سپس لایه رنگ اضافه می‌شود. بنابراین ورقه‌های PVDF دارای دو لایه رنگ هستند.

ورقه‌های آلومینیومی کامپوزیتی دارای پوشش Nano-PDF

دسته دیگری از ورقه‌های آلومینیومی کامپوزیتی دارای پوشش Nano-PDF هستند. این گروه از کامپوزیت‌ها درست همانند رزین PVDF اجرا می‌شوند، با این تفاوت که یک لایه سوم هم روی رزین PVDF اجرا می‌شود. این لایه از لحاظ ساختار مولکولی با رزین‌های عادی متفاوت است.

در واقع در این دسته، فاصله مولکولی با استفاده از تکنولوژی نانو به کمتر از ۹ تا ۱۰ می‌رسد. این خاصیت باعث عدم جذب آلودگی‌های محیطی از قبیل گرد و غبار و ذرات روغنی معلق در فضا می‌شود.

کامپوزیت‌های آلومینیومی از نظر تکنولوژی لایه میانی نیز تقسیم بندی می‌شوند. لایه میانی این کامپوزیت‌ها می‌تواند از پلی اتیلن بازیافتی، نو، ضد حریق B1 یا ضد حریق A2 باشد. لایه وسطی ضد حریق A2 معمولا از هیدروکسید آلومینیوم یا دیگر مواد معدنی ساخته می‌شود.

نوار میانی این ورق ها در حالت کلی غیر قابل اشتعال است. اما برحسب حساسیت پروژه‌ها و وجود مواد اشتعال زا در نزدیکی این ورقه‌‌های آلومینیومی، از لایه میانی A2 یا B1 برای اجرای آن‌ها استفاده می‌شود. لازم به ذکر است، که استاندارد A1 در مواد ضدحریق، به مواد هموژن یا غیر کامپوزیت مربوط می‌شود.

نمای الومینیومی ساختمان - قیمت نمای کامپوزیت

قیمت نمای کامپوزیت

ورق های کامپوزیت بر اساس نوع آلیاژ آلومینیوم، ضخامت، رنگ لایه بیرونی و مواد لایه میانی دارای قیمت های متفاوتی هستند. همچنین روش اجرای نمای کامپوزیت عاملی بسیار موثر در قیمت نمای کامپوزیت می باشد. با توجه به این موارد نما کامپوزیت قیمت متغیری دارند.

عوامل موثر بر هزینه های نما کامپوزیت به شرح زیر می باشد:

1- قیمت ورق کامپوزیت مصرفی

2- هزینه قوطی جهت زیرسازی نما

3- قیمت طراحی نمای ساختمان یا مغازه

4- هزینه اجرت نصب ورق کامپوزیت

5- سایر هزینه های اجرای نما

کاربرد کامپوزیت نما

از کاربردهای نمای آلومینیومی کامپوزیت، می‌توان به پوشش نمای ساختمان‌های اداری، صنعتی، آموزشی، بهداشتی، فرودگاه‌ها، ترمینال‌ها، ایستگاه‌های مترو با آن‌ها اشاره کرد. همچنین پوشش گنبدها و ابنیه‌های خاصی که باید از رنگ‌های خاصی در نمای آن‌ها بهره گرفت نیز می‌توان نمای آلومینیومی به کار برد. ورق های کامپوزیت آلومینیومی جایگاه خاصی در طراحی نمای ساختمان دارند و به دلیل مزایای این نما کاربردهای متفاوتی دارند. نما کامپوزیت مغازه، نما کامپوزیت ویلا ، نمای کامپوزیت ساختمان مسکونی از جمله کاربرد های آن است.

 • دکوراسیون داخلی شرکت ها و اماکن عمومی
 • نمای خارجی ویلا و ساختمان و بازسازی نما
 • سقف کاذب
 • مترو و پایانه های مسافربری
 • ساخت مخازن
 • نمای کامپوزیت ساختمان مسکونی
 • طراحی نمای مجتمع تجاری
 • جداکننده و پارتیشن

علاوه بر این‌ها، از آلومینیوم کامپوزیت عمدتا برای ایجاد روکش‌های فلزی یا پارتیشن‌های خارجی و داخلی، سقف‌های کاذب، نشانه‌ها، پوشش‌های ماشین، ساخت و ساز مخزن و سایر عواملی از این قبیل استفاده می‌شود.

به موازات فناوری‌های جدید و به دلیل تنوع علایق معماران و درخواست مشتریان، مصالح ساخت وساز به طور مداوم در حال تغییر، پیشرفت و توسعه هستند. اما یکی از مصالح پرکاربرد برای نمای ساختمان‌ها، قطعا آلومینیوم کامپوزیت است. همان‌طور که اشاره شد، این ماده دارای کاربردهای فراوانی است.

نمای آلومینیوم کامپوزیت

 

روش نصب نماهای الومینیوم کامپوزیت چگونه است؟

یکی از روش‌هایی که در نصب آلومینیوم کامپوزیت مورد استفاده قرار می‌گیرد، روش L و روش H است. این روش‌‌ها به عنوان روش‌هایی رسمی برای نصب نمای آلومینیوم کامپوزیت شناخته می‌شود و طرفداران زیادی دارد. همچنین بسیاری از نصاب‌های نمای ساختمان، از این روش اجرای کامپوزیت نما برای نصب نمای آلومینیوم کامپوزیت بهره می‌برند.

نمای آلومینیوم کامپوزیت به دلیل سبکی‌اش، باید به دقت و با روش مناسب خود نصب شود تا دوام و استحکام بیشتری داشته باشد. همانطور که گفتیم، برای نصب این نما از روش L و روش H بهره گرفته می‌شود. روش L و H در نصب نمای آلومینیوم کامپوزیت، مانند روش فیکس یا ثابت است. با این تفاوت که ورق‌ها کاست نمی‌شود و بلافاصله پس از برش در پروفیل‌های مخصوص H شکل و L شکل قرار می‌گیرد.

این روش مزایای بسیار زیادی دارد. از مزایای این روش می‌توان به سرعت اجرای بالای نما، تمیزی پایانی در نصب نما و هزینه کمتر اشاره کرد. البته این مزایا در برخی از روش‌های دیگر نیز وجود دارد.

البته در این روش معایبی نیز وجود دارد. یکی از مهم‌ترین معایب این روش، آن است که در صورت عدم آب بندی صد درصدی، امکان نفوذ آب به نما وجود خواهد داشت. همچنین در صورت استفاده از این روش برای نصب پنل آلومینیوم کامپوزیت، امکان تعویض پنل‌ها وجود نخواهد داشت.

یکی دیگر از معایبی که در این روش نصب وجود دارد، آن است که اگر پنل‌های آلومینیومی با ابعاد بزرگ با روش L و H نصب و اجرا شوند، ورقه‌ها تغییر شکل پیدا می‌کنند. همین موضوع باعث ایجاد سر و صدا در هنگام باد و بارندگی خواهد شد.البته ناگفته نماند، که افراد غیر متخصص نمی‌توانند درباره روش نصب این نما تصمیم گیری کنند. نصاب‌های حرفه‌ای، باید با توجه به شرایط مکانی و حتی زمانی، روش نصب آلومینیوم کامپوزیت نما را انتخاب و آن را به شیوه‌ای تخصصی اجرا کنند.

طراحان و معماران سعی میکنند همراه با این نما از درب و پنجره آلومینیومی استفاده کنند. تا بتوانند همخوانی پنجره ها و نمای ساختمان را افزایش دهند.

 

عکس نمای کامپوزیت ساختمان

نما کامپوزیت - نمای کامپوزیت ساختمان مسکونی

کامپوزیت نمای بیرونی ساختمان

عکس نمای کامپوزیت ساختمان - تصویر نما کامپوزیت

نمای کامپوزیت ساختمان یک طبقه – عکس نمای کامپوزیت ساختمان

 

جهت مشاوره با الیت تماس بگیرید. 02179481

قیمت کامپوزیت نما و هزینه طراحی و اجرای نمای کامپوزیت چقدر است؟

با توجه به مزایا و ویژگی های نمای آلومینیوم کامپوزیت، این نما در مغازه، نمای کامپوزیت ویلایی، ساختمان مسکونی و … استفاده میشود. قیمت نمای کامپوزیت را از کارشناسان الیت با تماس با شماره 02179481 استعلام بگیرید. اجرای نمای کامپوزیت در تهران و سایر شهرستان ها از خدمات الیت میباشد.

5/5 - (1 امتیاز)

2 پاسخ

 1. روز بخیر، ممنون بخاطر مقاله بسیار مفید در مورد کامپوزیت.من چند روز پیش در منطقه زیبا کنار گیلان برای اولین بار نمای کامپوزیت را روی یک دیوار تجاری مشاهده کردم، و خیلی زیبا بنظرم رسید. و مایل هستم که نمای ویلا و داخل حیاط ویلا رو از متریال کامپوزیت استفاده بکنم. البته از شما راهنمایی می‌خوام چون هم مزایای این متریال مهمه هم معایب!
  ویلای من یک طبقه هست و به سبک اسپانیش استایل ساخته شده و آنطور که من متوجه شدم کامپوزیت در ساختمانهای بلند می‌تونه مشکل به وجود بیاره! و قیمت نصب که می‌تونه خیلی گران تمام بشه!
  بر اساس اینکه ویلای بنده یک طبقه هست آیا کامپوزیت انتخاب خوبی می‌تونه باشه؟
  قیمت برای همچین فضایی در چه حدود هست؟
  ممنون

 2. نمای کامپوزیت و انواع آن،مهم ترین آیتم انتخاب در نمای کامپوزیت چیست ؟ بهترین ورق نمای کامپوزیت کدام است و مقایسه انواع نمای ساختمان در سایت شرکت الیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

عنوان های این صفحه